Razgledna ploščad SV. VID
Leto izvedbe: 2023-2024
Naročnik: Občina Brežice
Upravljalec: Občina Brežice
Bruto površina: 53,4 m2
Foto: Katarina Kovačič
V neposredni bližini Brežic oz. Čateža ob Savi, se kot del hribovja Gorjancev dviga Šentviška gora. Na najvišji točki stoji cerkvica Sv. Vida, kjer se razprostre lep razgled na celotno Krško-Brežiško polje, bližnje in daljne vrhove.
Lokacija je prepoznana kot ena bolj obiskanih turističnih točk v občini Brežice s strani domačinov in turistov. Želja lokalne skupnosti je bila urediti lokacijo kot turistično atrakcijo, ki bi popestrila turistično ponudbo.
Pri zasnovi nove ploščadi gre za dodatno razširitev naravnega platoja ob cerkvi, kot bi dodali terenu novo obliko plastnice in s tem preoblikovali teren. Zato se ploščad poimenuje »PLASTNICA«.
Simbolna raven izhaja iz narave oz. iz opazovanja razmerij, zato je predlagano "idealno razmerje" ali t.i. "zlati rez". To je sorazmerje, v katerem je vsaka različna velikost v istem razmerju tako do nadrejene kot do podrejene velikosti. Lastnost "Spire mirabilis" je, da vsaka ravna črta iz središča spirale seka spiralo pod istim kotom. Pojavlja se v mnogoterih oblikah - od spiral v cvetu soncnič, školjk, polžjih hišic, rogov, čekanov, pajkovih mrež in oddaljenih spiralnih galaksij. Ime je logaritemska "spirala mirabilis" lat. (čudežna spirala) dobila po matematiku Jakobu Bernoulli-ju. Podobna oblika tega principa je tudi Fibonaccijeva vijačnica (ali zlata spirala). Ta predstavlja neskončni niz števil, v katerem je vsako naslednje število vsota predhodnih dveh števil: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21 … Ta števila lahko uporabimo za delitev okvirjev po načelu razmerja površin pravokotnikov. Če uporabimo Fibonaccijevo zaporedje za razdelitev okvira na manjše pravokotnike, ki si sledijo v razmerju danih velikosti, lahko s povezovanjem nasprotnih ogljišč pravokotnikov izrišemo Fibonaccijevo vijačnico.
Tako je bil princip FIbonaccijeve vijačnice uporabljen za osnovno obliko ploščadi.
Ploščad je izvedena iz jeklene konstrukcije, ki sledi zunanji obliki vijačnice znotraj gabaritov cca. 6,2x10m (v razmerju zlatega reza). Vijačnica se simbolno zaključi v lokaciji jamborja zastave. Zunanja konstrukcija je oblikovana tako, da nanjo namestimo zunanji ovoj iz ekspandirane pločevine, ki predstavlja tudi ograjo na nivoju ploščadi. Smisel ovoja je, da ga počasi obraste rastje, ga skozi leta prekrije in objekt združi z naravo. Vzdolž ročaja ograje se pojavijo smerniki proti okoliščom vrhovom in znamenitostim. Pohodno površino smo oblikovali z debelejšimi lesenimi podnicami različnih širin izdelanih iz lokalnega hrasta.